HAYWOOD COMMUNITY COLLEGE

185 FREEDLANDER DRIVE

CLYDE, NORTH CAROLINA 28721

CONTACT: DEBBIE DAVIS OR DIANA CONARD

PHONE: 627-4521

DATE: 10-15-04

FOR IMMEDIATE RELEASE

HCC WOODSMEN’S TEAM BRINGS HOME FIRST PLACE FINISH AT FOREST FESTIVAL DAY

The Haywood Community College Woodsmen’s Team recently came home with a first place overall finish at the annual Forest Festival Day Celebration at the Cradle of Forestry in America at the Pisgah National Forest. The team competed against Montgomery Community College of Troy, NC and Penn State of Mont Alto, PA.

Following are the placements of the HCC team members:

Quiz Bowl:

1st Place-Adam Huscusson, Jeff Icard, Luke Jenkins, Brandon Keener

Dendrology:



1st Place-Tree Identification-Shane Billings, Sam Koch







2nd Place-Tree Identification-Jeff Icard, Luke Jenkins







3rd Place-Tree Identification-Matthew Beauregard, William Crow

Archery:



1st Place- Tim Godwin

3rd Place-Ben Barkley

Team Log Roll:

2nd Place-Adam Huscusson, Carroll Jones, Josh Manning, Dorra Yarborough







Orienteering:



2nd Place- Jonathan Rhoney

3rd Place-Paul Saurer





Pole Climb/Female:

1st Place-Rebecca Boswell

Pole Climb/Male:

1st Place- Adam Huscusson

4th Place-Patrick Nichols

Horizontal Speed Chop/Female:

1st Place-Rebecca Boswell

Horizontal Speed Chop/Male:

3rd Place- Adam Huscusson

4th Place-Matt Williams

Water Boil:

3rd Place-Jonathan Rhoney

Pulpwood Toss for Accuracy:

2nd Place-Rebecca Boswell, Shane Felts, Adam Henry,

Adam Huscusson, Brandon Keener, Dustin Wood

Axe Throw/Female:

1st Place- Rebecca Boswell

3rd Place-Dorra Yarborough

Axe Throw/Male:

3rd Place-Brandon Keener

Pole Fell:



3rd Place-Jonathan Rhoney, Matt Williams

Cross Cut/Female:

3rd Place-Rebecca Boswell, Amber Glasgow













4th Place-Paula Tye, Dorra Yarborough

Cross Cut/Male:

1st Place-Jonathan Rhoney, Matt Williams













4th Place-Seth Greene, Josh Manning

Cross Cut/Jack & Jill:

3rd Place-Rebecca Boswell, Jonathan Rhoney

Bolt Split/Female:

1st Place-Rebecca Boswell

3rd Place-Dorra Yarborough

Bolt Split/Male:

1st Place-Jonathan Rhoney

3rd Place-Malanyon Adams

Chain Saw/Female:

2nd Place-Dorra Yarborough

Chain Saw/Male:

1st Place- Jonathan Rhoney

3rd Place-Matt Williams

Single Buck/Cross Cut Saw:

1st Place-Matt Williams

3rd Place-Jonathan Rhoney

###