For the eighth straight year, Haywood Community College’s Woodsmen Team won first place at the 12th Annual Intercollegiate Woodsmen's Meet event held recently at The Cradle of Forestry. This event is held in conjunction with the Annual Forest Festival Day Celebration in the Pisgah National Forest. 

HCC competed against Penn State Mont Alto, Montgomery Community College, Dabney S. Lancaster Community College, and Virginia Tech. Over 2,000 spectators were on hand to witness HCC’s victory.

Following are the placements of the HCC team members:

 

QUIZ BOWL:                                      1st Place Team             Erin Bellavia   

                                                                                                       Justin Grose
                                                                                                       Josh Roten     

                                                                                                       Preston Honeycutt

 

DENDROLOGY:                                1st Place Team             Erin Bellavia  

                                                                                                       David McKinney

                                                              3rd Place Team            Kevin Maginn 

                                                                                                       Andrew Stewart

 
ARCHERY:                                         1st Place                                  Jake Page
                                                            4th Place                                  Samantha Burress
 
ORIENTEERING:                               3rd Place                                  Preston Honeycutt
 
WATER BOIL:                                    1st Place                                  Austin Keener
 

PULP TOSS FOR                              

ACCURACY:                                     3rd Place Team                        Hollie Warren                                                                                                                                                                    Ryan Hyman

                                                                                                                  Austin Keener                                                                                                                                                                   Chris Houston

                                                                                                                  Jarrett Guffey                                                                                                                                                                      Adam Mashburn

 
AXE THROW (MALE):                      4th Place                                  Seth Brown
 

AXE THROW (FEMALE):                  1st Place                                  Kasey Strganac

 

POLE FELL:                                        4th Place Team                     James Bentley  

                                                                                                                Braxton Spurlin

 

POLE CLIMB (MALE):                      1st Place                                  Preston Honeycutt

                                                            2nd Place                                 Seth Brown
 
POLE CLIMB (FEMALE)                  3rd Place                                  Brooke Banks
 
CROSSCUT SAW (MALE):               1st Place                               James Bentley  

                                                                                                              Nathan Edwards

 
CROSSCUT SAW (FEMALE):          1st Place                                Brooke Banks 

                                                                                                                Heather Johanson

                                                            3rd Place                                  Erin Bellavia
                                                                                                               Heather Johanson
 

CROSSCUT SAW (JACK & JILL):   1st Place                               James Bentley

                                                                                                               Heather Johanson

 

BOLT SPLIT (MALE):                        3rd Place                                  Justin Grose

 
CHAIN SAW (MALE):                       1st Place                                  Nathan Edwards
 
CHAIN SAW (FEMALE):                  1st Place                                  Kasey Strganac
 
SINGLE BUCK SAW             2nd Place                                            Nathan Edwards
 
HORIZONTAL SPEED CHOP (MALE)1st Place                             Preston Honeycutt
 

 

HCC Woodsmen’s Team member James Judge gives the water boil his best effort at the 12th Annual Intercollegiate Woodsmen's Meet event held recently at The Cradle of Forestry.

 

 

 

 

 

 

 

 

HCC Fish and Wildlife instructor Shannon Rabby shows a future student some cool wildlife samples at the Annual Forest Festival Day Celebration held in the Pisgah National Forest recently.